Hoogeveense dammer Nick Waterink houdt het hele veld op afstand

Hoogeveen – Het Hoogeveen Open dat maandag van start ging met 116 deelnemers heeft inmiddels zes rondes achter de rug. Er is dit toernooi één naam die steeds vaker opduikt bovenaan de uitslagenlijst, en dat is niet die van een van de gerenommeerde grootmeesters: het is Nick Waterink (27 jaar). De Hoogevener bouwde de afgelopen dagen gestaag aan een sensationele reeks, en woensdag en donderdag plukte hij daar de vruchten van, met als voorlopig hoogtepunt de solo koppositie na zes ronden.

Het begon woensdag al veelbelovend. Waterink hield knap stand tegen grootmeester Alexander Shvartsman en pakte hij een meer dan verdiende remise. De Israëlische oud-wereldkampioen kreeg de hele partij geen enkele grip op zijn Hoogeveense tegenstander, een resultaat om trots op te zijn, en een duidelijk signaal dat Waterink dit toernooi serieus meespeelt. Terwijl Waterink zich zo in de kijker speelde, hielden zijn concurrenten Thomy Mbongo en Leopold Kouogueu het onderling verstandig en tekenden ze voor een rustige remise. Jan van Dijk moest zich met hand en tand verweren tegen een fantastisch spelende Martin Dolfing en wist ternauwernood een punt te redden, waarmee de deur openging voor Sytze Spijker en Roland Kreeft om ook naar zeven punten te klimmen.

Pittige beproeving
Donderdag volgde een pittige beproeving: twee volle ronden op één dag, en precies op dat soort dagen bloeide Waterink helemaal open. Buiten liep het kwik flink op, maar in de speelzaal bleef het gelukkig aangenaam koel. In de vroege vijfde ronde hielden de zes koplopers elkaar keurig in evenwicht, en Waterink liet die kans niet lopen, want hij rekende overtuigend af met Jan Schippers. Maar het echte feest was voor Waterink in de zesde ronde. Terwijl al zijn concurrenten aan de top elkaar in remises vastzetten, sloeg hij ongenadig toe: met fraai positioneel spel haalde hij de opzet van Jan van Dijk volledig onderuit en besliste hij de partij met een geslepen doorbraakcombinatie. Het resultaat is een prachtige solo koppositie met 10 punten, met een lange stoet van maar liefst twaalf spelers op 9 punten vlak achter hem.

Alle ogen zijn nu gericht op vandaag en de slotronde op zaterdag. De zevende ronde heeft een absolute smaakmaker met het topduel Kouogueu – Waterink. Kan de Hoogeveense sensatie zijn koppositie verdedigen tegen een van de sterkste spelers van het toernooi, of is dit het moment waarop de achtervolgers weer aansluiting vinden? Volg alle partijen live via www.hoogeveenopen.nl.

Op de foto: Nick Waterink en Nick Waterink tegen grootmeester Alexander Shvartsman.