Nicole de Vries verrast vriend en vijand met zilveren medaille op NK dammen

Het NK dammen 2025 in Drachten is afgesloten en voor Hoogeveen leverde dat een bijzonder resultaat op. De grootste verrassing en blikvanger van de week was zonder twijfel Nicole de Vries, die bij het NK voor vrouwen beslag wist te leggen op een prachtige tweede plaats. Daarmee bezorgde zij Hoogeveen niet alleen een zilveren plak op het hoogste nationale podium, maar ook een nieuwe bevestiging dat Hoogeveense dammers nog altijd behoren tot de top van het Nederlandse dammen.

Vooraf rekende Nicole zelf niet op een dergelijk resultaat, zo vertelde ze: “Ik had van tevoren nooit de verwachting om bovenin mee te doen, omdat ik op papier als middenmoter stond.” Die inschatting leek in de eerste dagen te kloppen. Nicole begon haar toernooi wat stroef en had in de eerste drie ronden geen overtuigend resultaat, al kreeg ze ook direct met sterke opponenten te maken. Pas vanaf de rustdag begon het voor Nicole te draaien.

Vanaf dat moment speelde Nicole namelijk bevrijd, zelfverzekerd en met een scherp oog voor kansen. In haar partij tegen de grote favoriet en wereldkampioene Darya Tkachenko had Nicole kansen, maar deelde de punten. Daarna volgde een indrukwekkende eindsprint:  Ze won vijf partijen op rij, waaronder een opmerkelijke en indrukwekkende overwinning op topfavoriet Fleur Kruysmulder. Het was een partij die achteraf cruciaal bleek en Nicole zelf het gevoel gaf dat er veel meer in zat dan ze ooit had durven hopen. Ze blikte later terug: “Na die een na laatste partij was ik super zenuwachtig, omdat ik wist dat een podiumplek ineens binnen handbereik lag.” Toen ze ook haar laatste partij overtuigend wist te winnen, was duidelijk dat ze zich samen met drie andere speelsters opmaakte voor een beslissende barrage.

Die barrage zou bepalen wie zich kampioen mocht noemen. Voor Nicole was dat iets waar ze aanvankelijk weinig vertrouwen in had. “Ik was als de dood voor een barrage, omdat ik dacht kansloos te zijn tegen die drie toppers,” zei ze eerlijk. Maar wat volgde, bewees het tegendeel. Nicole begon fantastisch en won haar eerste partij van niemand minder dan clubgenote Yulia Bintsarovska. Daarmee leefde de droom van de titel opeens écht. In de tweede partij ging het echter mis. Tegen Kruysmulder stond Nicole moest ze in een eindspel de punten laten liggen en daarmee ging de titel nét aan haar voorbij. Hoewel de titel dus net aan haar neus voorbijging, was er vooral trots en blijdschap. Nicole straalde na afloop: “Natuurlijk voelt het dubbel, met goud zo dichtbij, maar ik ben vooral enorm verrast en blij dat ik me weer kan meten met de top.”

Voor Hoogeveen viel er bovendien nog meer te vieren. Yulia Bintsarovska, eveneens uitkomend voor de Hoogeveense club, plaatste zich knap in de top en speelde net als Nicole de barrage. Daarin kwam ze helaas net tekort en eindigde ze op de vierde plaats, maar haar spel verdiende veel meer dan dat: ze speelde Kruysmulder en Tkachenko weg, maar liet hen ontsnappen met remise. Lisa Scholtens, die onlangs internationaal nog veel lof oogstte als vice-wereldkampioene Superblitz, kende een zwaarder toernooi. Hoewel ze met lef speelde, verloor ze simpelweg te vaak en kon ze dus onvoldoende bovenin meedraaien.

Ook bij het NK mannen zat er een Hoogeveense deelnemer aan het bord. Rick Hakvoort, woonachtig in Wezep maar spelend voor Hoogeveen, nam het op tegen de absolute top van Nederland. Hij begon ongelukkig met vijf nederlagen op rij, maar toonde daarna veerkracht door toch nog enkele remises en een overwinning binnen te halen. Uiteindelijk eindigde hij onderaan in het klassement, maar door zijn winst in de slotronde sloot hij het toernooi toch nog positief af.

Met Nicole de Vries als trotse zilveren medaillewinnares mag Hoogeveen terugkijken op een prachtig kampioenschap. Na een zomer waarin Hoogeveen met de organisatie van internationale toptoernooien al volop in de schijnwerpers stond, bewijzen de prestaties van de eigen spelers dat de naam Hoogeveen niet alleen organisatorisch maar ook sportief stevig gevestigd is in de damwereld.

Verslag: Wouter Sosef
Foto: G. van Dijk
Op de foto: Nicole de Vries in actie op het NK in Drachten.

error: Content is beschermd!